Flok Nedir?

Flok, 0,3mm den 6mm boya kadar olan  pamuk,suni ipek, naylon ve polyester gibi malzemelerden oluşan çeşitli çaplara ve renklere sahip olan liflerdir. Flok, suni kadife olarak da adlandırılır.

flok

Flok Kaplama Nasıl Yapılır?

Flok kaplama, flok tutkalı uygulanan bir yüzeye, flok tozlarının elektrostatik votaj yüklenerek dik olarak saplanması yöntemiyle yapılır.

Resimde;

1- Flok tozları,

2- Yapışkan yüzey

3- Flok kaplanacak malzeme


Flok Kaplamanın Avantajları Nelerdir?


Flok baskının en önemli yanı, görsel olarak uygulandığı malzemeye çok değer katmasıdır. Uygulanan yüzeye, yumuşak ve kadife bir efekt verir. 

Maket sektöründe örneğin gerçekçi bir çim saha oluşturmak için mükemel bir yöntemdir.

Flok tozlarının Ses yalıtım özelliği de vardır. Floklamayla Ses emici duvarlar oluşturabilirsiniz.

Çekmece içlerinde içine konan malzemenin ses yapmaması sağlanabilir.

Cam fitillerinde uygulanan yüzeyi yumuşatarak camım çizmemesi ve sarsıntı yapmaması önlenebilir.


 Hangi Malzemeler Flok Kaplanabilir?

Flok baskı ya da flok kaplama, flok tutkalının uygulanabildiği her malzemeye yapılır. FLok tozları tutkal üzerine saplandığından, tutkalın altındaki malzemenin pek bir önemi yoktur. Önemli olan, tutkalın zemine iyi tutunacak özellikte olmasıdır.


Flok Kaplama ya da Flok Baskı Yapmak İçin Hangi Makinelere İhtiyacım var?

Flok kaplama işlemi dört ana bölümden oluşur. Bunlar; tutkal sürme, floklama, kurutma ve temizlemedir.

Eğer, parça kumaş, kağıt, daveyite, dolap kapağı gibi bir düz malzeme üzerine floklu desenler yapmak istiyorsanız, öncelikle tutkalı desenli çekmek için bir serigraf makinesine ihtiyaç vardır.

Flok kaplayacağınız malzeme üç boyutlu bir obje ise; tutkalı püskürtme yöntemiyle atmanız tavsiye edilir. Bunun için de gerekli olan bir kompresör ve yaş boya tabancasıdır. Bu işlem püskürtmeyle yapılacağından, bir yaş boya kabini tercih edilebilir.

Malzeme floklandıktan sonra, tutkalın özelliğine göre eğer belli bir ısı görmesi gerekiyorsa; bir Fikse Fırını ihtiyacınız olacaktır. Tutkalınız oda sıcaklığında kuruyorsa, raflara dizip bekletmeniz gerekir.

Flok kaplanmış malzemenin flok tozlarından arındırılması için, kompresörle hava tutmak, elektrik süpürgesiyle temizlemek, ya da fırçalamak gibi yöntemler uygulanabilir. Kağıt, kumaş, mdf, söve gibi malzemelerin çabuk ve kusursuz flok temizliği için CL1400 Flok Temizleme Makinesi tercih edilebilir.


Flok Kaplama yaparken, Flok Tutkalının özellikleri nasıl olmalıdır?

Flok tutkalları genellikle su bazlıdır. Aslında flok tutkalının su bazlı tercih edilmesinin sebebi, iletken özellik göstermesidir. Yüksek voltajla yüklenen flok tozları, topraklı yüzeye doğru hareket eder. Eğer flok tutkalınız iletken değilse, yüzeyi tam olarak topraklayamazsınız ve flok kaplama işleminiz kaliteli olmaz. Flok tutkalları, su bazlı olmak zorunda değildir. Diğer tipteki flok tutkalları da, çeşitli kimyasalllarla iletken hale getirilebilir.


Flok Tutkalının kıvamı nasıl olmalıdır?


Flok tutkalının kıvamı, uygulama şekline göre değişir. Eğer tutkal bir boya tabancasıyla püskürtülecekse, 1/8mm meme ile atılabilecek şekilde kıvamlandırlmalıdır. Burada esas olan, flok tutkalının uygulandığı alanda akmayacak kadar sert, flok tozlarının üzerine saplanabileceği kadar yumuşak olmasıdır.

Serigraf uygulamalarında flok tutkal kalınlığı, seçilen ipeğin kalınlığıyla doğru orantılı olarak değişmektedir.

 

WhatsApp chat